Yabancı Dil Eğitimi

Ülkemizde ilkokuldan başlayan hatta aileler tarafından bilingual (çift ana dilli) yetiştirmek amacıyla çocuklara konuşmayı öğrenirken verilen yabancı dil eğitiminin önemi sık sık konuşulmaktadır. Yabancı dil, kişinin doğduğu ülkenin ana dili dışında kalan dillerin tamamı olup çoğu gelişmiş dünya ülkesinin eğitim müfredatına dahil olarak çocuklara genç yaşlardan itibaren verilmektedir. Yabancı dili öğrenmenin en kolay yolu kesinlikle yurt dışında öğrenmektir. Yurt dışındaki yabancı dil eğitimlerine şimdiden kayıt olmak önemlidir. Bu kapsamda sizlere tavsiyemiz yurt dışı seyahatlerinizde Sun Express uçak bileti almanızdır. Öğrenilen bu ikinci ve üçüncü dillerin önemi her kişi, kurum ve ülke için ayrı ayrı kullanımına bağlı olarak değerli ve işlevlidir.

Sosyalleşme ve Yeni İnsanlar Tanıma

Pek çok insan yabancı dil dendiğinde ilk olarak kendi kültüründen olmayan insanlarla paylaşabileceği bir diyaloğu düşünür. Sosyal bir canlı olan insanın kendisine yabancı olana eğilimi ve merakı su götürmez bir faktörken yeni insanlar tanımak ve bu insanlarla tamamen farklı konumlarda şekillenmiş bakış açılarımızı paylaşmak yabancı dil eğitiminin önemi başlığı altında tutulabilecek yönlerden biridir. Farklı milletlerden kişiler arasında yapılan çok sayıda evliliği hesaba katınca yabancı dil bir ailenin kurulmasında ve sevginin, düşünce ve hislerin aktarımında önemli bir rol oynayabilmekte, evlilik içerisinde de birbirine yabancı kişiler arasında sağlıklı iletişim sağlanması ve bu iletişimin korunmasında yardımcı olmaktadır.

Farklı Kültürler Keşfetme Şansı

Dil eğitimi, sadece dil ile sınırlı bir süreç olmayıp o dilde kullanılan kelimelerin tarihini ve yeni bir milletin mizah anlayışını, deyimlerini de kapsamaktadır. Balıkçılıkla geçinen bir milletin dilinde “balık” kelimesi için birden fazla kelime olması, aynı şekilde çöl iklimli ülkelerin “kaktüs” için pek çok kelime kullanması buna örnektir. Yabancı dil eğitiminin önemi dendiğinde listemize bu nedenlerle kültür de girmektedir. Kişinin kendisine uzak bir kültürün mizah anlayışını görmesi hayata çok daha farklı bir noktadan bakmasını sağlayabilir. Bununla birlikte anadilinde karşılığı bulunmayan pek çok kelime öğrenip daha fazla kavramın karşılığını çözebilir, kendisini birçok alanda geliştirebilir. Öğrenilen deyimler, dilin konuşulduğu ülkenin coğrafi yapısı, bitki örtüsü ve iklimine kadar çağrışımlar yaratıp kişinin zihninde o ülkenin imajını baştan sona değiştirme imkanına sahiptir.

Bilgi Edinimi

İnternet üzerinden veya farklı kaynaklardan araştırma yaparken anadil çok kısıtlı kalabilir. Örneğin felsefe alanında bir araştırma yapılacaksa pek çok ünlü düşünürün anadili olan Almanca kullanımı, bu alanı anadiliyle kavramaya ve kavramları çok daha net anlamaya yardımcı olacaktır. Türkçeye çevrilmiş bir metin de kişinin az çok bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilecekken bu felsefi metni Almanca olarak okumak özellikle derinlemesine bir araştırma söz konusu ise konuyu ayrıntılarıyla gözler önüne sunacak, anahtar kelimelerin kökenine dair çağrışımlarla kişinin zihninde daha net ve berrak bir alan edinecektir. Yabancı dil eğitiminin önemi burada da kilit noktadadır.

Zihinsel Gelişim

Birden çok dil bilen insanların Alzheimer‘a yakalanma ihtimali daha düşüktür çünkü dil öğrenmek beyni çalıştırıp zihni meşgul tutmaktadır. Zihin ne kadar kullanılırsa o kadar güçlenmekte ve zinde kalmaktadır. Sağlık araştırmalarına bakıldığında sadece hobi olarak bile yapılması dil öğreniminin eşsiz bir zihin egzersizi olduğunu açıkça gözler önüne sermektedir. İşleyen demirin pas tutmaması özellikle zihinsel aktivitelerde geçerliliğini korumakta, dil öğrenimini bırakmayan insanların zihinleri çok daha sağlıklı ve genç kalmaktadır.

Kullanım Alanları

Yabancı dil eğitiminin önemi tüm bu alanlarla sınırlı değildir. Öğrenilen yeni diller bireylere pek çok iş alanı sunmakta, her yıl yeni veya zaten var olan üniversitelerde pek çok yabancı dil eğitimi veren bölüm açılmaktadır. Yabancı bir dil, tercümanlıktan sanat eleştirmenliğine pek çok alanda kişiye iş ve çalışma imkânı sunmaktadır. Günümüzde işverenlerin en çok dikkat ettiği hususlardan biri olan yabancı dil bilgisi, iş hayatında ve uluslararası iletişimde çok büyük artılar sağlamaktadır. Bu sebeplerden dil eğitiminin, önemini hayatın kendisinden iş imkanlarına her alanda koruduğu gerçeği açıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir