Okul Öncesi Eğitim

Okul öncesi eğitim başlangıç döneminin öncesindeki üç yıl, zeka gelişiminde özellikle çok büyük rol oynar. Bu dönemde anneyle yapılan aktiviteler, karşılıklı sevgi gösterileri ve iletişim, çocuğun ileriki hayatının tamamında etkisini sürdürecek temeller atar. Farklı zeka türleri, iletişim, empati ve kendini ifade edebilme yetilerinin hepsi çocuğun zihninde bu süreçte şekillenir. Aradaki bu güven dolu bağ, çocuğun zihni dışarıdan farklı cisimler, sesler, kişiler ve renkler gibi etkenlerle de uyarıldığı sürece beyindeki sinir ağlarının gelişimine katkı sağlar. Bu süreç tamamlanmadığı sürece maalesef hayatın ileriki döneminde telafi edilememektedir. Anneyle iletişimin gerisinde kalıyormuş gibi görünse de bu kurallar baba için de geçerlidir. Çocuğun kişiliğinin sağlıklı gelişimi ve ileriki dönemlerde başlayabilecek kişilik bozukluklarından kaçınmak için babanın da güvenli ve sevgi dolu bir ortam ve ilişki sağlaması hayati önem taşır.

Okul Öncesi Eğitim Dönemi

Okul öncesi eğitimin alındığı dönem ise, bu önemli gelişmenin desteklenmeye en açık olduğu ama henüz zorunlu okul eğitimi için çok erken olan üç ila altı yaş arasını kapsar. Bu dönem, çocuğun evdeki güvenli alandan dışarıya attığı ilk meraklı adımdır. Yaşıtlarıyla sosyalleşmeye ilk kez başlanılan bu dönem, kendi yaşındaki çocuklarla iletişim kurabilmeye ve paylaşmaya açıkça başladığı, zihinsel gelişimin tüm hızıyla devam ettiği ve beyninin bilgiyi sünger gibi emebilmeye açık olduğu bir süreçtir. Tüm bu sebeplerden ötürü bu süreçte çocuğun eğitiminin aksatılmayıp iyi planlanması tüm kişiliği ve zihinsel gelişimi için kritik öneme sahiptir. Okul öncesi eğitim denince önünüze pek çok seçenek çıkacaktır.

Eğitim Site ve Uygulamaları

İnternet, her tür içeriğin bulunduğu bir ortam olduğu için nasıl kullanıldığı büyük önem arz eder. Sınırsız seçenek ve içeriğin olduğu bu dev ağda çocuğunuzun ulaştığı içerik ve ne bu içeriğin kadar besleyici olduğunun kontrol edilmesi önemlidir. Bu noktada çocuğunuzun ulaşabildiği tüm içerikleri takip etmeli, detaylı bir araştırmayla gelişimini en uygun ve verimli şekilde destekleyecek site ve uygulamaları bulmalısınız. Pedagoji uzmanlarının tavsiye ve görüşlerine kulak vermeli, sertifikalı ürün ve sitelere yönelmelisiniz. Zararlı içeriğe dikkat edebilmeniz ve özellikle yaşları ve her içeriği gözlemleyip öğrenmeye açık olmaları göz önüne alındığında internet seçeneğinin dikkatle değerlendirilmesi her zaman çocuğunuzun yararına olacaktır.

Kitaplar

Okul öncesi eğitim kitapları, kontrol edilmesi çok daha kolay bir içeriğe sahip olduğundan ebeveynler ve eğitim kurumları tarafından sıkça tercih edilenler arasındadır. Öğretici hikayeler ve masallarla çocuğun dikkati kaybedilmeden doğru mesajlar verilebilir, bilgiler aktarılabilir ve kitaplarda bulunan renkli görsellerle hayal gücü desteklenerek zihin uyarılmaya devam edebilir. Boyama kitapları ve benzer etkinliklerin olduğu kitaplarla çocuğunuzun fiziksel becerilerini geliştirmesine katkı sağlamanız da mümkündür. Bu hususta şekillerin kesilmesi gerektiren aktivitelerde çocuğunuzun makas kullanımına yardımcı olmak ve zarar görmesini engellemeye dikkat etmeniz yeterlidir.

Zeka Geliştirici Oyunlar

Şüphesiz ki çocukların en çok ilgilenip eğlenecekleri alan olan oyunlar, okul öncesi eğitim dendiğinde hayal gücü, sosyal, sayısal ve sözel zeka, hafıza ve mantık gelişiminde büyük yer tutmaktadır. Çocuğun ilgisi yoğunlaşmışken sayıları ve geometrik şekilleri öğrenebileceği, farklı dillerde rakam ve renkleri ezberleyeceği pek çok oyun hazır halde bulunabilir veya kolayca oluşturulabilir. Örneğin merdiven çıkarken sayma, görülen renkleri söyleme gibi basit aktiviteler çocuğun zihninde hızla yer tutar. Hızla öğrendiğini gören çocuğun özgüveni ve öğrenme isteği artacaktır. Ayrıca çocuk zorunlu eğitime başladığında yabancılık ve zorluk çekmeyecek, çevresine daha hızlı uyum sağlayarak sosyalleşebilecektir. Tüm bunlara ek olarak sorumluluk almayı ve paylaşmayı öğrenen çocuk kişilik olarak da daha uyumlu ve olumlu kalabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir