Eğitimin Teknolojideki Yeri

Geçmişten günümüze bir göz atarsak, teknolojinin ne kadar çok değiştiğini ve geliştiğini görmek çok da zor değildir. Mesela önceden dumanla haberleşmeye çalışıyorken, şimdi dünyanın diğer ucundaki insanlarla iletişim kurmamız saniyelerimizi alıyor. Aynı şekilde seyahat etmek için bir kişi önceden havaalanlarına gidip bilet alıyor ve check-in yapmak için günlerce bekliyordu. Günümüzde Ankara’ dan İstanbul’a gitmek isteyen bir kişi tek tık ile Ankara İstanbul uçuş sorgulayabiliyor ve istediği an akıllı telefonlarından check- in yapabiliyor. Peki, teknoloji eğitimi gerçekten bu kadar değiştirdi mi? Eski zamanlardan beri öğretmen ve öğretici hep vardı, hala var aslında teknoloji fiziksel olanaklarımızı çok da değiştirmedi. Bunu daha iyi görebilmek için, şöyle bir gözlerimizi kapatıp aklımıza getirebileceğimiz en eski sınıf fotoğrafını getirelim. Getirdiniz mi? Şimdi bir de şu an nasıl eğitim aldığınızı düşünün. Görüntüler aynı değil mi? Sınıflarımızda hala öğretmenlerimiz var, hala sıralar var ve o sıralarda bir grup arkadaşımızla oturup eğitim görmeye devam ediyoruz.

Peki teknoloji tam olarak eğitimi nasıl etkiledi? Aslında bunun cevabı çok basit! Nasıl eskiden dumanla haberleşmeye çalışıyorduk da şimdi istediğimiz kişiye ulaşmak saniyelerimizi alıyor, aynı şekilde bilgiye ulaşmamız da saniyelerimizi alıyor. Daha internetin ve bilgisayarın yaygın olmadığı, hatta hiç olmadığı zamanlarda insanlar ansiklopedilerden bilgi edinir, hatta bunun için kütüphaneye gitmek zorunda kalırlardı. Ama şimdi öyle mi? İstediğimiz her yerde her an istediğimiz bilgiye ulaşabiliyoruz. Bu bilgiye ulaşma hızı eğitim almayı öğrenciler ve her yaştan birey için çok daha kolay hale getirdi. Bu sayede, bilgiye anında ulaşabilme olanağımız olduğu için araştırma ve yeni bilgiye olan iştahımız da eskiye göre artış gösterdi.

Teknoloji Bizlere Ne Sunuyor

Bilgiye ulaşmanın kolaylığının yanı sıra, okullarımızda kullanılan teknolojiler de fazlasıyla değişti. Eskiden kara tahtalar kullanılıyordu, sonra o kara tahtalar beyaz tahtalara dönüştü, daha sonra o beyaz tahtaların yanına önce projeksiyon makineleri, daha sonra da akıllı tahtalar eklendi. Özellikle projeksiyon makinelerinin ve akıllı tahtaların kullanımı teorik olan eğitimin görseller ile desteklenmesini ve böylece kalıcı öğrenmenin daha da artmasına olanak sağladı. Diğer yandan, bu eğitimi de daha eğlenceli hale getirdi. Bir düşünün, öğrendiğimiz şeyleri sadece kitapta görürken -hatta bazen hiç görmezken- şimdi onları daha zengin bir ortamda, daha çeşitli ve ayrıntılı görebiliyoruz. Böylece, görsellikle desteklediğimiz bilgiler zihnimizde daha kalıcı bir yer ediniyor.

Teknoloji, Eğitim ve Pandemi

COVİD-19 pandemisi nedeniyle eğitimler artık dijital ortamlarda yapılmaya çalışılıyor. Buna olanak veren yine teknolojiden başka bir şey değildir. Bazı programların kullanılması ile evden eğitim görmek artık daha da basitleşti. Hatta, eğitim alabileceğimiz alanların ve yerlerin sayısı da çoğaldı. Ücretli ve ücretsiz olarak, şu an istediğimiz her konuda uzman kişi ve kurumlardan eğitim alabiliyoruz. Henüz okul eğitimi devam eden çoğu öğrenci de aynı şekilde kendilerini ilgi alanları doğrultusunda geliştirebilme fırsatı bulabiliyor, böylece teknoloji, öğrencilere daha donanımlı ve eğitimli bireyler olma fırsatını da sunuyor.

Geçmiş ile Gelecek Arasında Teknoloji ve Eğitim

Nasıl kara tahtalardan öğrenim gördüğümüz zamanlardan bugüne geldiysek, aynı şekilde teknoloji ilerledikçe eğitim hayatımız daha başka yönlere evirilecek. Hatta, şu anda tercih edilen mesleklere ve yeni dünya mesleklerine bakarsak, çoğu teknolojiye ve dijital hayata yönelik. Üniversitelerde de artık teknolojik olanaklar arttırılmaya çalışılıyor. Mesela bir Pilotaj öğrencisi, simülasyon teknolojisi sayesinde uçuş anını gerçekmiş gibi yaşayabiliyor ve deneyim kazanabiliyor. Evet, teknolojinin birçok kötü yönü var ve internet ortamı zannettiğimiz kadar güvenli değil, fakat teknolojinin sadece internetten oluşmadığını, aslında daha geniş hatlı bir şey olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu yüzden, teknolojiyi ve teknolojiyi bir adım daha ileri götürecek olan her çalışmanın desteklenmesi kısa sürede istenen gelmişlik seviyesine ulaşmak için oldukça önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir